5 листопада в США відбудуться не лише президентські вибори. Також оновиться Конгрес. Чому ці вибори важливі і як вони можуть вплинути на підтримку України – читайте в матеріалі журналіста РБК-Україна Романа Кота.
ЗМІСТ:
Паралельно з президентськими виборами в США відбудуться вибори 13 губернаторів та обох палат Конгресу. Нижня палата – Палата представників, до якої обираються конгресмени від невеликих округів у кожному штаті. Верхня палата – це Сенат, у якому працюють по два представники від кожного штату. Палату представників переоберуть повністю, Сенат оновиться на третину.
"Для України це, в принципі, має навіть більшу роль, ніж те, хто очолить саму країну. Тому що президент – це не остаточне слово. Президент – це одна з гілок влади", – говорить РБК-Україна асоційований експерт ОО "Інститут американістики" Олег Преловський.
Конгрес виділяє допомогу Україні. З якими труднощами це може відбуватися, продемонструвала чотиримісячна епопея з голосуванням за допомогу Україні на початку цього року. Тоді на користь виборчої кампанії конгресмени, орієнтовані на Трампа, блокували виділення допомоги Україні в Палаті представників.
Ще одне важливе питання – хто буде спікером Палати представників. Будучи головою цього органу, він має повноваження виносити або не виносити на голосування законопроекти. Нинішній спікер Майк Джонсон, власне, і був тією фігурою, яка безпосередньо блокувала прийняття законопроекту по Україні.
Як і скрізь в США, вибори проходять за мажоритарною системою. Зараз у Палаті представників більшість республіканців дуже тонка – 221 голос проти 214 у демократів.
"Існує відносно невелика кількість конкурентних виборчих баталій з більш ніж 400 місць у Палаті представників, які визначать контроль над цим органом. Поточні опитування показують, що республіканці мають невелику перевагу над демократами по контролю над Палатою представників, але вона дуже близька до п’ятдесяти на п’ятдесят, і переможена партія, ймовірно, матиме досить незначну більшість", – говорить РБК-Україна виконавчий директор американської некомерційної організації Renew Democracy Initiative Уріель Епштейн.
За даними The Cook Political Report, є 205 виборчих округів, в яких гарантовано перемагають демократи. У республіканців таких округів 208.
В інших 22 округах триває основна боротьба.
Так, у штаті Нью-Йорк дві партії борються за шість приміських округів, п’ять з яких несподівано завоювали республіканці на минулих виборах, апелюючи до тем інфляції та нелегальної міграції. Але в цьому році опитування свідчать, що у багатьох з цих округів демократи та республіканці мають рейтинги, рівні в рамках статистичної похибки. У цих округах на рекламу вже витрачено понад 110 мільйонів доларів.
Також важливі 5 округів у Каліфорнії, які несподівано відійшли до демократів на минулих виборах. Цікаво, що тут значна частка латиноамериканців. Як і в Нью-Йорку, представники обох партій мають практично рівні рейтинги, хоча Каліфорнія як штат на президентських виборах підтримує демократів.
Інші "коливні" округи розкидані по всій країні.
У США сенаторів обирають на шість років. Сенат оновлюється не одномоментно, а кожні два роки на третину. На цих виборах переобираються 34 сенатори.
"Якщо члени Палати представників, все ж працюють на рівні штатів і більше у взаємодії з виборцем на партійному рівні, то з Сенатом трохи інша ситуація. Сенатори займаються всього державним рівнем", – пояснює Преловський.
Наразі демократи контролюють 47 місць, ще 4 незалежних сенатора співпрацюють з ними. У республіканців 49 мандатів.
У випадку Сенату є цікавий нюанс – якщо кількість демократів і республіканців рівна, то вирішальний голос має віце-президент США, який головує в Сенаті.
Щоб отримати більшість, республіканцям потрібно виграти два додаткові місця, якщо президентом стане Харріс, або одне – якщо переможе Трамп. І це досить ймовірно.
Агітація за кандидатів у штаті Делавер (фото: Bay to Bay News)
"Очікується, що республіканці виграють Сенат з більшістю в пару місць. Є кандидати від Демократичної партії, яким загрожує втрата місць, наприклад Джон Тестер з Монтани та Шеррод Браун з Огайо, а також дуже близькі гонки будуть у Пенсильванії та Вісконсині", – говорить Епштейн.
Більшість мандатів, за які йде боротьба в цьому році, зараз контролюються демократами та їх партнерами. Це 23 з 34 місць. Ще в 11 переобираються республіканці.
"Для України також важливо, які штати нададуть яких представників у Сенат. Тому що частина штатів не приховує того факту, що їм все ж більше цікава внутрішня політика, а не зовнішня", – говорить Преловський.
Як зазначає CBS News, все вирішать вибори сенаторів у 11 штатах: Огайо, Мічиган, Меріленд, Невада, Техас, Аризона, Флорида, Монтана, Пенсильванія, Вісконсин, Західна Вірджинія та Небраска.
З них 5 – "коливні" штати, де відбувається найзапекліша боротьба і на президентських виборах.
Дуже часто в кампанії до Палати Представників і Сенату приєднуються Харріс, Трамп та інші топ-політики США.
Наприклад, у Нью-Йорку та Каліфорнії демократи роблять ставку на масову рекламу і те, що президентські вибори підвищать явку серед їх виборців. Харріс здійснила кілька агітаційних поїздок по Каліфорнії, яка є її рідним штатом.
Водночас республіканці в цих двох локаціях діють більш активно. За їхніх кандидатів