субота21 грудня 2024
nku.in.ua

МВФ затвердив шостий перегляд програми EFF для України та виділив транш у розмірі 1,1 млрд доларів.

МВФ відзначив економічну стійкість України у 2024 році.
МВФ одобрил шестой пересмотр программы EFF для Украины и выделил транш в размере $1,1 млрд.

Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила шостий перегляд програми розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF) для України. Це рішення відкриває доступ до фінансування в розмірі 834,9 млн спеціальних прав запозичення (приблизно 1,1 млрд доларів США). Кошти будуть спрямовані на підтримку державного бюджету. Загальний обсяг фінансування, отриманого Україною в рамках програми, тепер досяг 9,8 млрд доларів. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України.

Основні досягнення України в рамках програми EFF:

  • Виконано всі кількісні критерії та структурні маяки, заплановані до кінця вересня.
  • Завершено виконання трьох структурних маяків, передбачених до кінця грудня.

МВФ відзначив стійкість української економіки у 2024 році, яка демонструє більш суттєвий зріст, ніж очікувалося, незважаючи на складні умови війни. Водночас у 2025 році прогнозується уповільнення зростання через виклики на ринку праці, наслідки атак на енергетичну інфраструктуру та загальну невизначеність.

Національний банк України (НБУ) продовжує працювати над зміцненням фінансового сектору. Зокрема:

  • Разом із Фондом гарантування вкладів та Міністерством фінансів готується рамкова програма фінансового оздоровлення банків.
  • Розробляється нова методологія оцінки ризиків для підвищення ефективності нагляду.
  • Посилення монетарної політики визнано доцільним для боротьби з інфляцією, але НБУ готовий до подальших кроків у разі погіршення ситуації.

План дій на 2025 рік:

  • Продовження структурних реформ.
  • Посилення мобілізації внутрішніх доходів.
  • Чітке виконання бюджету для забезпечення макроекономічної стабільності.

Програма EFF передбачає загальний пакет зовнішнього фінансування в розмірі 148 млрд доларів США в базовому сценарії або до 177 млрд у негативному. Частина коштів надається за механізмом Extraordinary Revenue Acceleration Loans (ERA), який використовує доходи від заблокованих російських активів.

Директор-розпорядник МВФ Кристаліна Георгієва підкреслила адаптивність української економіки та важливість планування для подолання ризиків: «Війна Росії в Україні продовжує призводити до руйнівних соціальних і економічних наслідків. Незважаючи на війну, макроекономічна стабільність зберігається завдяки вмілій політиці української влади, а також значній зовнішній підтримці. Економіка залишається стійкою, що свідчить про постійну адаптивність домогосподарств і компаній. Хоча ризики уповільнення економічного зростання зростають через несприятливі фактори, пов'язані з атаками на енергетичну інфраструктуру та обмеженість ринку праці. Готовність і планування на випадок непередбачених ситуацій є ключовими факторами, які зроблять можливими застосування відповідних заходів політики у разі реалізації цих ризиків».

«Вдячні партнерам з МВФ за постійну підтримку та конструктивну взаємодію. Завдяки потужному співробітництву вдалося суттєво зменшити невизначеність щодо достатності та ритмічності міжнародної фінансової допомоги Україні в 2025 році. Імпульс реформ, який передбачає програма з Фондом, залишається важливим драйвером економічного зростання та реалізації наших євроінтеграційних прагнень. Не плануємо зупинятися на досягнутому і в наступні роки», - прокоментував рішення Ради МВФ Голова Національного банку України Андрій Пишний.

Україна залишається в програмі EFF, сьомий перегляд якої заплановано на березень 2025 року.