Украинские прокуроры оформляли себе инвалидность по меркантильным причинам, говорит эксперт / фото REUTERS

Десятки українських прокурорів, ймовірно, оформили собі фальшиву інвалідність. Але вони робили це не для того, щоб уникнути мобілізації, до якої вони й так не підлягають. Насправді справа в грошах, розповів в інтерв'ю hromadske колишній заступник генерального прокурора України Микола Голомша.

"Прокурори хочуть мати, окрім заробітної плати, ще й додаткові гроші, а оформлення інвалідності - дієвий спосіб їх отримати. Тому що пенсія по інвалідності є досить значною виплатою", - зазначив він.

Експерт підкреслив, що за законом прокурори мають право на солідну пенсію "по вислузі років". Але вона доступна лише тим, хто працював в прокуратурі не менше 25 років, з них 15 років - на прокурорських посадах.

"Шахраї не хочуть чекати так довго. І знайшли лазівку в нашому законодавстві. А лазівка така: прокурорам, які визнані особами з інвалідністю першої або другої групи, призначають пенсію по інвалідності в розмірі 60% їх заробітної плати (і далі - увага!) за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Розумієте - всього 10 замість 25! І ти отримуєш ті ж гроші, як після чверті століття тяжкої служби", - пояснив Голомша.

Окрім чисто меркантильних причин, є й більш практичні. За словами експерта, закон забороняє переводити чиновника на службу в інший регіон без його згоди, якщо він має певну групу інвалідності.

Фальшиві інваліди в прокуратурі

Як писав УНІАН, у Черкаській області 60 прокурорів органів прокуратури (27% від загальної кількості) мають статус особи з інвалідністю. 59 з них отримали цей статус ще до повномасштабного вторгнення РФ. У Хмельницькій області такий статус має 61 прокурор або 29,8% від загальної кількості. 50 отримали групи інвалідності до великої війни.

На фоні цього скандалу президент Зеленський виддав указ про реформування системи оформлення інвалідності. Зокрема, найближчим часом буде ліквідована вся структура медичних комісій, які видавали липові документи про інвалідність.