Служба безпеки України викрила підприємства в Харківській, Чернівецькій та Одеській областях, які під час повномасштабного вторгнення в обхід міжнародних санкцій займалися постачаннями до РФ електронних компонентів для виробництва ракет і безпілотників.

Як повідомив прес-центр СБУ, йдеться про компанії, що входять до великої міжнародної корпорації, заснованої в РФ і виробляючої унікальні мікрочипи та електронні плати, які використовуються в системах навігації та управління балістичних і крилатих ракет типу "Х-101", "Калібр" та "Іскандер-К".

Зазначається, що частина цих плат також використовується для систем наведення дронів-камікадзе, реактивних установок залпового вогню "Торнадо-Г" та бортової навігації ударно-розвідувального вертольота Ка-52.

За матеріалами справи, фігуранти розробили план системного постачання електронних компонентів з України до РФ в обхід санкційних заборон.

Переписка фигурантов дела с россиянами / фото СБУПереписка фигурантов дела с россиянами / фото СБУ

"Для успішної реалізації задуму вони, підміняючи кінцевого споживача продукції, скуповували продукцію на території України та інших держав, відправляли в підконтрольну компанію на Близькому Сході, яка знаходиться під міжнародними санкціями, а звідти - російській компанії, яка також під санкціями Заходу. Серед кінцевих споживачів товару - стратегічні державні підприємства РФ та підприємства, що працюють у структурі військово-промислового комплексу країни-агресора, зокрема АТ "СпецТехМаш", - йдеться в повідомленні.

Задокументовано, що тільки впродовж літа 2022 року учасники схеми переправили до Росії понад 1,5 тис. тільки найменувань мікроелектроніки на загальну суму понад 600 тисяч доларів США.

У спецслужбі проінформували, що факти використання росіянами українських мікрочипів та електронних плат підтверджені висновками професійних експертиз, проведених на основі вивчення уламків російських ракет і дронів. Під час обшуків у посадових осіб компанії виявлено речові докази їхньої роботи в інтересах Кремля.

Документы одного из фигурантов дела / фото СБУ

На даний момент СБУ затримала одного з фігурантів, у якого також виявлено російський паспорт. Слідчі спецслужби повідомили йому про підозру за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України (посібництво державі-агресору, вчинене організованою групою). Йому загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. За цією ж статтею готується повідомлення про підозру іншим учасникам схеми.

Викриття українських зрадників

Як повідомляв УНІАН, у Дніпропетровській області СБУ викрила підприємство, яке допомагає Росії будувати ядерні лабораторії. За даними слідства, до організації угоди причетний власник української компанії-виробника будівельних матеріалів.

Встановлено, що після початку повномасштабного вторгнення представники заводу переправили до Росії масштабну партію готового профілю з нержавної сталі. У СБУ додали, що росіяни використовували українську металопродукцію для облаштування службових приміщень інституту ядерних досліджень РФ.